Jdi na obsah Jdi na menu
 


STUDOVNA

Příspěvky

Hledači pokladů-chodby do Teplé

29. 12. 2008

Článek z Bezdružického zpravodaje 7/2004
František Soukup
Klub hledačů HP Tachov. Tachov 5.6.2004

 
Celý příspěvek | Rubrika: STUDOVNA | Komentářů: 3

Labutí hora

9. 12. 2008

Pro milovníky tajemna jeden článek o Švamberku z knihy Tajemná místa Plzeňska/ Pavel Kozák
Kniha s mottem „člověk a místo potřebují tajemno…“ 
Celý příspěvek | Rubrika: STUDOVNA | Komentářů: 0

Pověst o likéru

28. 4. 2008

Jednou, to už byl podzim, vypravil se kníže Konstantin zu Löwenstein se svojí družinou na lov do okolí potoka Hadovky. Do míst, které místní lidé nazývají Kohoutovské peklo.
 

SMÍRČÍ KŘÍŽE,HRANIČNÍ KAMENY A CELNÍ ZNAMENÍ

3. 4. 2008

Móda kamenných křížů, kdy tajemno, které z nich vyzařuje, fascinovalo lidi masově, u nás vrcholila od konce 19. století do 2. světové války, kdy vycházelo hned několik časopisů, na jejichž stránkách se pravidelně o smírčích křížích psalo. Na stránkách Českého lidu o nich psal i známý Jindřich Šimon Baar. Díky podpoře c. k. ministerstva kultury se při soupisu historických památek zpracovávaly také pečlivé seznamy těchto křížů. Na "úřední" snahy navázal zájem lidových badatelů. Jedním z nich byl Franz Wilhelm, který v roce 1900 jako první upozornil na souvislost křížů se smírčími smlouvami, jež se od středověku až do 17. století uzavíraly mezi rodinami obětí a vrahem v zájmu dosažení hmotného odškodnění a jakéhosi smíru.

 

BEZDRUŽICKÝ ZÁMEK

20. 3. 2008

Proč není tak proslavený jako mnohé jiné stavby tohoto druhu, mnohdy menší a v horším stavebním stavu, nežli je zámek v Bezdružicích?

 
Celý příspěvek | Rubrika: STUDOVNA | Komentářů: 0