Jdi na obsah Jdi na menu
 


Labutí hora

9. 12. 2008

Labutí hora

Čedičová hora se zbytky hradu Krasíkova. Její ploché temeno poskytlo někdy před rokem 1250 místo pro stavbu dost rozsáhlého hradu. Od počátku měl zřejmě dvě jména. Podle vsi pod ním Krasíkov, podle přání majitel Švamberk. To druhé bylo odvozeno z německého Schwanberg, tedy Labutí hora.

Co se na hradě od jeho vzniku dělo, je celkem známo. O tom, co tu bylo před tím, nevíme nic. Pokud by tu však bylo prehistorické osídlení, pravděpodobně by mělo kultovní místo tam, kde byl později hradní kostel a tam by také měl být energetický bod. Podle názorů badatelů byla však první samostatná kaple postavena až roku 1342 a zasvěcena sv. Jiří. Na jejím místě byl po třicetileté válce zbudován nový kostel sv. Máří Magdalény, který byl zřejmě ještě dále upravován.

Z venčí lze zjistit, že v kostele silový bod opravdu je. Je průměrný s výjimkou zemské síly, která dosahuje čtyř násobku běžných hodnot. Nachází se v ose kostela v úrovni zazděného portálu u bočního vchodu. Je možné odtud zjistit informace o prehistorii místa. Svatyně zemského kultu tu opravu byla a v různých obdobích byla používána odlišnými kulturami. Dělo se tak poprvé v době cromagnonců a dále v posledním období Atlantidy. Následovalo neolitické osídlení a doba halštatská. Božiště pak bylo průběžné užíváno až do počátků křesťanství. Jistěže šlo o kult Matky Země, v jisté době však k němu mohl přistoupit ještě jiný. Virgule tu reaguje kladně na dotaz ohledně přítomnosti energie plazmy a to zakládá vždy možnost, že místo bylo vyhledáváno draky. Skutečně tu také zbytková bioenergie takového tvora je a časový horizont její přítomnosti není tak vzdálený jako jinde.

Když jsem zjistil tuto věc, šel jsem se zblízka podívat na portál. Jsou na něm reliéfy labutí jako erbovních ptáků. Kromě nich jsem uviděl ještě něco zajímavějšího: Dva draky s krky zapletenými do sebe. Portál je prý přitom použit z bývalé kaple sv. Jiří. Světec podle legend s draky bojoval, bývá však s nimi zobrazován společně, v zápase. Mohla se v místě tradovat jiná pověst, hovořící o výskytu draků přímo tady? A mohli být draci součástí prastarých obřadů na této hoře? Pak by bylo takové zobrazení jistě případné.

 

Zdroj:

Obrazek


článek je z knihy:Tajemná místa Plzeňska

autoři: Pavel Kozák, foto Marie Holečková

Kniha je k dostání za 199,- Kč v síti knihkupectví (nikoli v supermarketech)

Tuto publikaci je tedy možno objednat: e-mail: nakladatelství-mh@seznam.cz, nebo kosmas.plzen@volny.cz, nebo knihychmela@volny.cz


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář